Január 16. csütörtök, Gusztáv

Temetőkerti sétát szervezett a Móra Ferenc Közművelődési Egyesület

2024. október 30., 13:43
A Móra Ferenc Közművelődési Egyesület temetőkerti sétát szervezett, amelynek során a tagok a Mórákhoz köthető tanárok síremlékeit látogatták meg, és mécsest, valamint egy szál virágot helyeztek el a Felsőtemetőben. A síremlékeknél egy-egy tag röviden ismertette az egykori pedagógusok életútját, akik nagy szerepet játszottak abban, hogy Móra Ferenc és Móra István tehetséges írókká válhassanak. A séta során öt egykor Kiskunfélegyházán oktató tanár sírjához látogattak el. Az egybegyűlteket Kállainé Vereb Mária, az egyesület elnöke köszöntötte, és ismertette a programot.
DSC_1283.jpg (6016 x 3384 px)

Az első állomás Szalay Gyula síremlékénél volt, akiről Fekete Beatrix emlékezett meg. Szalay a kiskunfélegyházi községi katolikus főgimnázium tanára volt 1893-ban, és olyan diákokat tanított, mint Móra Ferenc, Madarassy László és Szabó Kálmán. 1927-ben vonult nyugdíjba. A gimnázium régiséggyűjteményéből hozta létre a Kiskun Múzeumot 1902-ben, amelyet 1935-ig vezetett.

A következő állomás Szabó Ferenc plébános sírja volt, aki Móra Istvánnak az algimnáziumban volt tanára. Életútját Kapus Béláné ismertette. Szabó 1805-ben Kiskunfélegyházán született, ahol iskoláit is végezte, azonban Vácon szentelték pappá. Papi tevékenységét több városban is folytatta, majd 1852-ben visszatért szülővárosába, ahol később a gimnázium igazgatója is lett.

Ezután Horvát János kalmár pap sírjához vezetett az út. Ő Móra Ferencnek negyedikes elemistaként volt tanára. Róla szintén Kapus Béláné emlékezett meg. Horvát tanulmányait Szegeden és Budapesten végezte. A váci püspöki megye kötelékébe került, és egy évet Nagyszombaton töltött. 1881. november 23-án Kiskunfélegyházára, a Kalmár-kápolnához nevezték ki lelkésznek, itt népiskolai hittanoktatóként is szolgált.

A résztvevők ellátogattak Eyszrich György, Móra Ferenc latintanára és osztályfőnöke sírjához is. Róla Tóth Istvánné emlékezett meg. Eyszrich Soroksáron született, és tanulmányait Budapesten végezte. Pap tanárként került Kiskunfélegyházára, de később elhagyta az egyházi pályát, megnősült és családot alapított. Kevés írásos emlék maradt fenn róla.

Végül Holló László sírjához látogattak el az emlékezők, aki Móra Ferencnek magyar nyelvet és irodalmat tanított, és a főgimnázium igazgatója volt. Róla szintén Tóth Istvánné emlékezett meg. Holló Kiskunfélegyházán született, de tanulmányainak jelentős részét Kecskeméten végezte. A Pesti Egyetemen szerzett oklevelet történelem, magyar irodalom és filozófia szakos középiskolai tanárként. Tanulmányai után visszatért szülővárosába, ahol tanárként dolgozott.

Az esemény végén Kállainé Vereb Mária megköszönte a résztvevők figyelmét, és mindenkit meghívott a program folytatására november 6-án, az Alsótemetőben.

B. D.

Kövessen minket a Facebookon is!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram