Január 16. csütörtök, Gusztáv

Beszédügyesítő baba-mama csoport indult

2024. október 30., 07:07
Kissné Molnár Ágnes gyógypedagógus-logopédus volt október 29-én a városi könyvtár baba-mama klubjának vendége. Előadásában a kisgyermekek nyelvi fejlődését és a KiMondóka beszédügyesítő baba-mama csoportot mutatta be.
BB_2024_3.JPG (6000 x 4000 px)

Ismét kisgyermekekkel és anyukákkal telt meg a Petőfi Sándor Városi Könyvtár GyermekBirodalma. Kissné Molnár Ágnes gyógypedagógus-logopédus a gyermekek nyelvi fejlődése kapcsán elmondta, hogy már magzati korban kialakul a hallás és elkezdődik a hangadás. Újszülöttkorban a kifejező sírás, majd 3-6 hónapos kor között a felszólító és kapcsolattartó kommunikáció jellemző. A gagyogás második szakaszában, vagyis 6-9 hónapos kor között mások utánzása kerül előtérbe és a csecsemő a gagyogás hangsorait kommunikációs funkció működtetésére használja. 9-12 hónapos kor körül megjelennek az előszavak, majd egyéves korban az első szavakat, szómondatokat is elsajátítja a gyermek. Másfél éves korra aktív szókincs fejlődés indul, 2,5 éves korra pedig megjelenik a raghasználat, kiépül a tárgy-hangsor-jelentés kapcsolat. Hároméves korban már 3-4 szavas szószerkezetet használ a gyermek, 4 évesen pedig elindul a „miért” korszak.

A KiMondóka csoport céljai kapcsán azt is elmondta, hogy a nyelvi fejlődés, a beszédfejlődés támogatása, a beszédészlelés és -értés fejlesztése, a beszéd-mozgás összehangolása, valamint az aktív és passzív szókincs fejlesztése az elsődleges cél – szakember segítségével, játékos formában. Emellett a mozgásfejlesztésre, az anya-gyermek kapcsolat erősítésére, a támogató közösség építésére is nagy hangsúlyt fektet.
Azt is megtudtuk, hogy a csoport mozgásfejlődésbeli elmaradás, időben megkésett, vagy szakaszaiban elhúzódó nyelv- és beszédfejlődés, beszéd-mozgás összerendezetlenség esetén ajánlott, de normál fejlődésmenet esetén is javasolt, a meglévő készségek, képességek erősítése céljából.

A csütörtök délelőtti foglalkozások felépítése kapcsán kiemelte azt is, hogy a ráhangolódó közös mondókázás után beszédészlelés fejlesztését célzó tornagyakorlatok begyakorlása következik, majd dalokkal, mondókákkal, versekkel fejlesztik a nyelvi rendszert. Ezt beszédfejlődést segítő játékok és mozgásfejlődést támogató feladatok követik, végül közös mondókával búcsúznak egymástól.

A Betűbölcsi résztvevői bepillantást is kaptak a csoport munkájába, mivel néhány közös játékot kipróbálhattak, és mondókákat, énekeket sajátíthattak el.

G.E.

Fotó: Petőfi Sándor Városi Könyvtár

Kövessen minket a Facebookon is!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram